Google Ads Nedir ve Nasıl Çalışır?

Eski adıyla Google Adwords yeni adıyla Google Ads Nedir? Google Arama motorunun işletmeler için sunduğu, kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarını kelime sorguları baz alınarak çalışan bir reklam platformudur.

%89.27 Google

%3.66 Bing

%3.39 Yahoo

%0.88 Baidu

%0.55 Ask Jeeves

%2.25 Other (2015 yılı verileri)

Google dünyanın en büyük arama motorudur ve her saniye 2.3 milyondan fazla arama gerçekleştirilmektedir. Peki Google üzerinden yaptığınız aramlarda ilk sıralarda genellikle reklamlı içeriklerin çıktığının farkına vardınız mı? İşletmelerin ön plana çıkmak ve tüketicilerin dikkatini çekmek için Google ADS aracılığı ile trafik ve dönüşüm hedeleri vardır. Google Ads platformuda dijital dünya da işletmeleri reklamları aracılığı ile ön plana çıkarmaktadır. Tabi burada önemli olan dijital stratijiler ile oluşturulan ve hedeflenmesi doğru yapılan reklamlar oluşturmaktadır. Bu yazı dizinimizde de Google Ads işleyişi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Google ADS (AdWords) Nedir?

Google ADS kısaca Google’ın ücretli ve metin bazlı reklam yayınlama platformudur.

Google üzerinde herhangi bir konuyla ilgili aram yaptığınızda karşınıza çıkan sayfaya SERP ( Search Engine Results Page) sonuç sayfası denilmektedir. Burada karşınıza 2 ana tip sonuç çıkmaktadır. İlki genellikle sayfanın en üstünde çıkan sponsorlu/reklam olan sonuçlar ve diğeri ise organik arama sonuçlarıdır.

Organik Arama Sonuçları

Arama motoru sonuç sayfasında çıkan ve ücret ödenmeden iyi bir deneyimle Google tarafından taranan sonuçlardır. Organik sonuçlarda ücret ödenmez ancak il sayfalarda çıkmak için iyi bir SEO optimasyonu, ziyaretçi deneyimi ve aram sorgularında Google indekslerinde iyi bir sonuç almak gerekmektedir. Genellikle organik sonuçlar reklamla çıkan sonuçların hemen altında yer almaktadır.

Ücretli Arama

SERP ( Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfasında “reklam”  ya da “sponsorlu” yazan sonuçlar ücretli arama reklamlardır. İşletmelerin ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarmak, marka bilinirliğini arttırmak, ziyaretçi çekebilmek için Google Ads platformu aracılığı ile para ödeyerek yaptıkları çalışmalardır. Genellikle para ödenerek yapılan bu çalışmalar arama sonuç sayfasında organik sonuçların üzerinde ve ilk sayfada yer almaktadır.

Google Ads üzerinden reklamların ücretlendirilmesi Tıklama Başı Maliyet ( CPC ) üzerinden yapılır. Yani Google reklamınız tıklandığında sizden bir ücter alır. Reklamınızın görüntülenmesinden hiçbir ücret almaz.Bunların yanı sıra Google ADS üzerinde Google’un diğer servislerini entegre edebileceğiniz ayarlarda mevcuttur. Ayrıca verdiğiniz reklamlar konusunda detaylı raporlar alabilir ve hedef kitlenizi iyileştirerek dijital dünyada kendinize daha sağlam bir yer edinebilirsiniz. Teknik bilgi gerektiren bu işlemler için ileri seviye Google ADS ve diğer Google servislerin eğitimi alınması gerekmektedir. DijitalMill üzerinden gerekli danışmanlık hizmetlerini alabilirsiniz.

Aşağıdaki görsel sarı alanlar ücretli reklamları göstermektedir. Görsellerde görüldüğü gibi ücretli reklamlarından birden çok türü vardır. Bir sonraki başlıkta Google Ads Kampanya Türleri üzerinden durulacaktır.

google ads ücretli arama sonuçları
google ads ücretli arama sonuçları

Google ADS Kampanya Türleri

 • Arama Ağı
 • Görüntülü Reklam Ağı
 • Alışveriş
 • Video
 • Uygulama

Arama Ağı

Google Ads aracılığı ile işletmenizin hedef kitlesinin ilgi alanıyla ilgili anahtar kelimelerinizden biri ile alakalı terimler aratıldığında arama sonuçlarının yanında gösterilebilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı arama-agi-reklamlari.png
Google Arama Ağı Reklamları

Görüntülü Reklam Ağı

Google Görüntülü Reklam Ağı, ziyaretçiler web sitelerinde gezinirken, YouTube videosu izlerken, Gmail hesaplarını kontrol edip mobil cihazından oyun oynarken onlara ulaşmanızı sağlar.

Alışveriş

Ürün satış hedefiniz varsa Alışveriş Kampanyası seçenepiyle potansiyel müşterilere ulaşmak, dönüşüm sağlamak veya sitenize trafik çekmek için Google Alışveriş Kampanyalarını kullanabilirsiniz.

Video

Video kampanyalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda tek başına veya diğer video yayını içeriklerinde video reklamlar yayınlamanıza yardımcı olur.

Uygulama

Uygulamalarımızın reklamını yapmak ve geniş kitleler tarafından kullanılmasını sağlamak için Google Uygulama Kampanyasından yararlanılablir.

Yukarıdaki adımlarda bahsedildiği gibi Google Ads aracılığı ile dijital dünyada reklam vermeninde birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Burada önemli olan işletmenize en uygun reklam stratejinizi oluşturmak ve oluşturduğunuz stratije uygun Google araçlarını kullanmaktır. Eğer bir ön bilgi ve detaylı analiz oluşturmadan Google Ads aracılığı ile reklam vermeye çalışırsanız büyük ihtimalle harcadığınız reklam ücretlerinizin size dönüşü beklentinizin altında kalacak veya hiç olmayacaktır. Google üzerinden veya diğer alternatifler üzerinden reklam vermeden önce detaylı bir dijital stratejinizi oluşturmalısınız. DijitalMill üzerinden ön aşama için ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Google ADS Kampanya Hedefleri

 • Satış
 • Potansiyel müşteriler
 • Web sitesi trafiği
 • Ürün ve marka bilinirliği
 • Müşteri sadakati
 • Ön plana çıkma

Google Adsense Alternatifleri

 • Bing ADS
 • Yandex Direct
 • Facebook ADS Manager (İnstagram ve Facebook)

Sonuç

Google ADS kavramının ne olduğunu en öz haliyle sizlere bu yazı dizinimizde anlatmaya çalıştık. Ancak unutulmamalıdır ki Google Ads’nin derin teknik bilgi barındıran iç dinamikleri ve birçok uygulama ile bağlantısı vardır. Öğrenmek istediğiniz veya bu konuda katkı yapmak istediğiniz konular hakkında aşağıdaki yorum alanından tarafıma ulaşabilirsiniz.